Ławeczki Chopina na Krakowskim Przedmieściu
 Oceń wpis
   

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie byliśmy ostatni raz, dobrych kilka tygodni temu – jak zwykle pasąc oczy przepięknie odnowioną ulicą. Ostatni świąteczny spacer przyniósł kolejne fantastyczne odkrycie; na trotuarze Krakowskiego Przedmieścia ustawiono ławeczki Chopina, mające uświetnić - przyszłoroczną - 200 setną rocznicę urodzin tego Mega Herosa polskiej muzyki i fortepianu w jednym.

Przyznaję się, że owe ławeczki były dla mnie odkryciem; gdzieś przegapiłem informację o tym, że zaczęto je instalować 15 grudnia – czyli raptem kilkanaście dni temu. Z solidnego szwedzkiego granitu, z opisami – po polsku i angielsku - ważnych dla Chopina i Warszawy miejsc, a co najważniejsze z muzyką odtwarzaną z głębi kamienia.

Jak zapewnia przedstawiciel wykonawcy tych ławeczek – bateria starczy na mniej więcej miesiąc; a co jednak równie ważne są tak solidne i trwałe, że maja szansę nie dać się wandalom.  Jak by w sprawie wytrzymałości ławeczek na wandalizm nie było warto by każda z nich była monitorowana non stop … a niech tam … nawet i z kosmosu.

Jak powiedziała Katarzyna Ratajczyk z biura promocji miasta Warszawy każda ławeczka ma opis trasy po polsku i angielsku, mapkę miejsc Chopin’owskich, a co ważne za pomocą fotokodu wysłanego przez telefon komórkowy, można dostać różne informacje o wielkim Fryderyku.

Na szczęście nasza zgruchotana wojnami i połupana na kawałki Warszawa, powolutku staje się pięknym miastem. Choć w różnych częściach miasta, proces ten postępuje inaczej. Budowane są nowe osiedla mieszkaniowe, czasami brzydsze niż wymaganiach czasu w jakich żyjemy - takie tanie, szybkie i bez polotu; powstają też miejscami ładne, ale jak w Nowym Wilanowie dopiero budzące się do życia z dość prozaicznego powodu - braku mieszkańców.

w centrum gdzie się tylko da wkomponowywane są nowe, na ogół strzeliste budynki; bliska Wola staje się czymś na kształt centrum biznesowego – nie do końca ładnego, ale przynajmniej nowoczesnego; stary Mokotów trzyma wciąż raczej klasę.

Praga staje się bardzo modnym miejscem z duchem i charakterem. Może można by to wszystko pewnie i szybciej i lepiej… ale i tak dzień po dniu widać postępy. Pną sie w górę dwa nowe stadiony piłkarskie. Podobno nawet druga linia metra będzie powstawać. Podobno nawet druga część budynku lotniska Okęcie ma być robiona... 

To miasto podnosi się powoli do harmonijnego kształtu, zyskuje ducha jakie powinno mieć – fajnego miejsca na ziemi; do życia i odwiedzin 

Te grające po cichutku ławeczki Chopina na Krakowskim Przedmieściu to kolejny mały kroczek w tym dziele.      

Komentarze (4)
Kolęda PZPN Manifest wiary pozytywnej
Najnowsze komentarze
2014-01-06 19:27
najlepszeprezenty.com.pl:
Marka Polska - najlepiej strzeżony sekret Europy
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:02
rtvagd.net:
Kolęda PZPN
Wesołych świąt! :)
2013-12-22 00:36
sw-elzbieta.com:
Co ma zrobić Adam Małysz ?
Wesołych świąt! :)
O mnie
Jerzy Ciszewski
Od lat zajmuję się zawodowo public relations; od niedawna również marketingiem sportowym. W pracy, nie muszę się do niczego zmuszać, a to z dość prozaicznej przyczyny - po prostu lubię to co robię