Co ma zrobić Adam Małysz ?
 Oceń wpis
   

Adam Małysz po konkursie w Oberstdorfie powiedział – Jest rozczarowanie w sercu i zawód. Moje skoki to załamka. Ocena mistrza skoków narciarskich jest do bólu szczera. I to specjalnie nie dziwi. Stoi więc dziś przed zasadniczym pytaniem – czy dalej startować w prestiżowym Konkursie Czterech Skoczni czy też w ciszy się wycofać. Jego trener Łukasz Kruczek w geście bezradności rozkłada ręce.  http://sport.onet.pl/0,1248889,1888566,wiadomosc.html

Sądzę, że wszyscy lub większość z nas - mamy wobec Adama Małysza głęboki szacunek. Przez lata wprawiał Polaków w ekscytację, często również tych, którzy niezbyt interesują się jakąkolwiek rywalizacją sportową. Był jest i nadal będzie bohaterem naszego kraju. Małysz to również jeden z wzorcowych w Polsce przykładów w jaki sposób sukces sportowy przełożył się na zbudowanie własnej marki to zaś (przynajmniej kiedyś) na osobiste przychody. Ten szczupły, niziutki. skromny „chłopaczek” nieco a’medialny (być może w tym również tkwiła jego siła) podbił nasze serca. Przez te wszystkie lata oszczędził nam występów w stylu Radka Majdana (nie wdawał w pogłębioną dyskusję z organami ścigania)

Być może również dlatego, nawet tabloidy póki spokojnie podchodzą do słabych wyników Małysza (znaczy spokojnie jak na swoje możliwości) Nie ma więc zwyczajowego w takich przypadkach: wycia w postaci krzykliwych nagłówków, łapania mistrza za rękaw, stawiania różnorakich wniosków i jeszcze głupszych pytań.  Póki co oszczędzają mu tego.

Przed laty na alpejskich trasach slalomowych królował Włoch Alberto Tomba. http://www.albertotomba.com (był trzykrotnym mistrzem olimpijskim) W pewnym momencie jego kariery nie miało kompletnie znaczenia kto wygrał kolejny slalom zaliczany do Pucharu Swiata. Ważne było wyłącznie, który był Tomba la Bomba. Ale jeszcze ważniejsze jaki zjadł makaron na kolację z jaką dziewczyną aktualnie chodzi, jak mu poszły pląsy na parkiecie, a co najważniejsze co jego mama na to ? Budował swój wizerunek również na innych płaszczyznach - poza sportowych. Znaczy ten wizerunek sam mu się budował przy okazji, a Tomba temu procesowi nie przeszkadzał.  Oczywiste jest, że był po włosku przystojny, otwarty na różne poza sportowe sprawki, ale z raczej umiarem Był prawdziwym kolorowym sportowym celebrytą tamtych czasów.

W swoje autobiografii Pt. „Pierwszy i drugi przejazd” o przyczynach zakończenia swojej kariery napisał – "Powodem takiej decyzji był stres. Moja psychika tego już nie wytrzymywała. Fizycznie byłem w stanie startować jeszcze przez kolejne sześć lat, ale otoczenie nie pozostawia człowiekowi czasu na chwilę oddechu. Zawsze trzeba być tym najlepszym, inaczej cię zniszczą" . Małysz póki co nie wysyła tak drastycznych sygnałów (choć parę razy w czasie swojej kariery był nieźle wkurzony na media). Opinia publiczna też póki co jest raczej za Małyszem (tak wynika z dokonywanych wpisów na różnych portalach).

Nie mam pojęcia jakie powody pchają Małysza do kolejnych startów. Może to jest jakaś obawa przed podjęciem normalnego życia ? Może różnorakie zobowiązania, może po prostu sportowa ambicja, której temu człowiekowi nie brakuje. Nieco uwiera mnie gdy widzę wynik Małysza w okolicy trzydziestego miejsca. Bo chciałbym pamiętać jego karierę przez pryzmat wiwatów wielotysięcznego tłumu stojącego pod zakopiańską Wielką Krokwią. Ale dalibóg nie ważyłbym się doradzać mu co należałoby czynić ?

Znaczy wiem, ale przez gardło mi to nie przechodzi.  

Komentarze (1)
Wszystkiego najlepszego ! Mistyczna R

Komentarze

2013-12-22 00:36:16 | *.*.*.* | sw-elzbieta.com
Re: Co ma zrobić Adam Małysz ? [0]
Wesołych świąt! :) skomentuj
Najnowsze komentarze
2014-01-06 19:27
najlepszeprezenty.com.pl:
Marka Polska - najlepiej strzeżony sekret Europy
pozdrowienia :)
2013-12-23 13:02
rtvagd.net:
Kolęda PZPN
Wesołych świąt! :)
2013-12-22 00:36
sw-elzbieta.com:
Co ma zrobić Adam Małysz ?
Wesołych świąt! :)
O mnie
Jerzy Ciszewski
Od lat zajmuję się zawodowo public relations; od niedawna również marketingiem sportowym. W pracy, nie muszę się do niczego zmuszać, a to z dość prozaicznej przyczyny - po prostu lubię to co robię